Historia

Historia Pałacu

Nazwa Wierzchowiska po raz pierwszy pojawia się w dokumentach z 1383 roku. Jest to malownicza wieś, usytuowana w sercu pięknej Wyżyny Lubelskiej, w dolinie rzeki Stoki. Położona przy drodze szybkiego ruchu 15 km na wschód od Lublina (kierunek Zamość).

Najwspanialszym zabytkiem Wierzchowisk jest pałac zbudowany w 1879 r., który służył jako siedziba zasłużonego dla Polski rodu Koźmianów, krewnych słynnego senatora, poety i pamiętnikarza Kajetana Koźmiana. Ostatnim właścicielem ziemskim, wspaniale prosperujących dóbr i uroczego pałacu był Jan Koźmian (1896-1975), który dostał majątek w Wierzchowiskach od swojego stryja.

W 1944 roku majątek uwłaszczono i rozparcelowano. Ograbiony i zdewastowany pałac wraz z budynkami folwarcznymi wykorzystywany był do 1992 roku przez użytkowników państwowych.

Nowy okres dla Zespołu pałacowo-parkowego rozpoczął się w 1995 roku, gdy stał się on własnością rodziny Cioczek z Lublina. Gruntownie odrestaurowany, uważany jest za jeden z piękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w województwie lubelskim.

Od  tego czasu stał się miejscem organizacji wielu imprez plenerowych, pikników, koncertów oraz festynów. Naturalne otoczenie pałacu, jeziora oraz bliskość przyrody dają możliwość odpoczynku przyjezdnym gościom.